Portugalsko je o fantastickom jedle, víne, dávnovekej histórii, architektúre a samozrejme aj o nádherných plážach. Je najzápadnejšou krajinou Európy ležiaca pri Atlantiku s bohatou kultúrou miešajúcou sa s európskou, arabskou a africkou.
Rozprestiera sa na západnej strane Pyrenejského polostrova, kde každé jedno jeho mesto je v súčasnosti atraktívne, a to v ktoromkoľvek ročnom období. Vytvára zmes starého a nového, pričom všetko staré si zachováva tradičnú kvalitu, na ktorú nedajú Portugalci vonkoncom dopustiť, a zároveň ju oceňujú aj cestovatelia. Gotické katedrály, historické kaviarne v modri kachličiek, roztomilé staromódne električky, úzke uličky, portské víno, čerstvý oceánsky vánok a nekonečné vody Atlantiku.
Názov krajiny pochádza z rímskeho označenia Portus Cale, z ktorého sa vyvinulo neskôr pomenovanie Portugalsko. Toho istého pôvodu je názov mesta Porta. Krajina s dlhým tvarom zaberá plochu 92 000 km2 a populáciu tvorí 10 miliónov obyvateľov hovoriacich portugalsky. Dnes viac ako 200 miliónov ľudí na svete hovorí týmto jazykom. V Južnej Amerike je to najpoužívanejší jazyk a vo svete šiesty najrozšírenejší. Známy brazílsky spisovateľ ho opísal ako „posledný latinský kvet, divý a prekrásny“. Aj typické portugalské piesne „fado“ znejú v portugalčine zaujímavo, aj keď sú mierne nostalgické a dramatické.
Krajina
Portugalsko
Hlavné mesto
Lisabon
Časový posun
-1h
Mena
euro
Dĺžka letu
3h
Užitočné informácie
Štátne zriadenie
Parlamentná republika.
Rozloha a populácia
Rozloha: 92.152 km2. Počet obyvateľov: 10 637 000. V krajine žije cca 395 tis. príslušníkov iných národností (najviac z ...
viac
Rozloha: 92.152 km2. Počet obyvateľov: 10 637 000. V krajine žije cca 395 tis. príslušníkov iných národností (najviac z Brazílie, Ukrajiny, Kapverd, Angoly, Moldavska a Rumunska). Hlavné mesto Lisabon: 2 150 000 obyvateľov.
menej
Jazyky
Jediným úradným jazykom je portugalčina, z cudzích jazykov sa dohovoríte najlepšie po anglicky a španielsky, prípadne fr...
viac
Jediným úradným jazykom je portugalčina, z cudzích jazykov sa dohovoríte najlepšie po anglicky a španielsky, prípadne francúzsky.
menej
Náboženstvo
Rímsko-katolíckeho vierovyznanie (81 %) katolíci, 3 % iné kresťanské vierovyznanie, 0,6 % iné náboženstvo, 6 % ateisti a...
viac
Rímsko-katolíckeho vierovyznanie (81 %) katolíci, 3 % iné kresťanské vierovyznanie, 0,6 % iné náboženstvo, 6 % ateisti a ostatné – nešpecifikované.
menej
Elektrický prúd
Napätie v elektrickej sieti je 220 V, adaptér nie je potrebný.
História krajiny je veľmi pestrá, pretože bola poznačená fenickou, keltskou, gréckou, rímskou a arabskou kultúrou. Samotné Portugalsko vzniká v 11. storočí. Prvým kráľom sa stal Alfons I. v roku 1139. V 15. storočí začínajú objavy a to vďaka húževnatosti Henryho Moreplavca. Získavajú kolónie v Indii, Južnej Amerike. Tu sa zrodili tí najznámejší objavitelia, ako Vasco da Gama, Bartolomeo Diaz, Pedro Álvares Cabral a iní. Pamätník moreplavcov sa nachádza v časti Belém v Lisabone. V 18. storočí zasiahlo Lisabon silené zemetrasenie, preto bolo mesto postavené celkom nanovo. Od tej doby až dodnes pôsobí skutočne veľkolepo.
Panoráma mesta Porto, typické lode na rieke Douro. Foto: depositphotos.com
Krajina, ktorá má svoj povrch mierne zvlnený sa vyznačuje zaujímavou flórou. Čím viac na juh, tým sa tam objavuje viac paliem, banánovníkov, figovníkov, citrusov. Na severe prevláda dub, buk, pínie a často sa vysádza eukalyptus. V centrálnej časti rastú olivy a korkový dub. Samozrejme všade kde je to len možné sa pestuje hrozno. V Portugalsku sa nachádza 13 národných parkov. Najvyššie pohorie Serra da Estrela dosahuje výšku skoro 2000 m. Nachádzajú sa tu jazerá, riečky, kaňony. Na lúkach sú farmy, kde sa pasú ovce. Tu sa zrodil vynikajúci ovčí syr „serra“, ktorý sa vyrába stovky rokov podľa overenej tradičnej receptúry. Dokonca tu nájdete aj jedno lyžiarske stredisko.
Portugalci sú hrdý národ. Sú pyšní na svoju kultúru, ktorú vytvorili portugalskí moreplavci a dobyvatelia, ale taktiež aj futbalisti, príkladom je Ronaldo, ktorý pochádza z ostrova Madeira. Sú silne veriaci a viac ako 80 % vyznáva rímsko-katolícke náboženstvo. V krajine je veľké množstvo nádherných kostolov, pútnických miest, ktoré sú známe po celom svete. Portugalsko sa preslávilo nielen vínom, ale tiež vývozom korku, a sardiniek.
Pútnické mesto Fátima. Foto: depositphotos.com
Aj napriek tomu, že život je viac dynamický ako pred rokmi, stále sú u Portugalcov dôležité tradičné hodnoty a ich vnímanie času je tak ako inde u stredomorských národov nemenné. Majú jednoducho čas. Majú radi svoje trojhodinové siesty, posedenia u dobrej brazílskej kávy s novinami alebo len tak sa radi rozprávajú, najlepšie na ulici. Najdôležitejšia je pre nich rodina, s ktorou trávia najviac svojho času. Okrem toho, že si jedlo radi vychutnávajú sa pri ňom aj veľa rozprávajú. Svoj čas radi trávia vonku, za čo má zásluhu iste príjemná klíma.
Top lokality
Porto
Druhé najväčšie mesto Portugalska leží v jeho severnej časti pri rieke Douro a radí sa medzi najkrajšie mestá sveta. Mestské hradby zo 14. storočia, nádherné mosty, kostoly, stredoveké veterné a rušné ulice, farebné domy, zvonice, typický modrý obklad na každom rohu tvoria kolorit Porta. Pri riečnej promenáde Placa da Ribeira s loďami a kaviarňami je vždy rušno. Neďaleko stojí aj krásna budova z 19. storočia Palácio de Bolsa, Episkopálny palác a katedrála Sé. V južnej časti od Porta ležia tie najlepšie vinárne krajiny, odkiaľ ide známe portské víno ďalej na vývoz. Ulica Rua das Flores je plná reštaurovaných budov, obchodov, barov a kaviarní. V západnej časti Porta leží pláž Praia de Matosinhos s tými najlepšími rybími reštauráciami a krásnou pobrežnou promenádou. Tiež skvelé miesto pre surfistov.
Porto. Foto: depositphotos.com
Algarve
Nielen pre milovníkov dovoleniek a pláží, ale je zaujímavý aj na spoznávanie a to celý rok. Učarujú vám zlaté pieskové pláže ťahajúce sa až kam oko dovidí. Vhodný je pre milovníkov golfu. Vychutnajte si pláže Paria da Marinha, Praia Da Cordoama, Odeceixe, Praia dos Tres Irmaos, región Algarve objavujte na jeepoch, alebo si vychutnajte zastávku v miestnych viniciach. V Lagose navštívte žlto zlaté pobrežné skalné formácie Ponta Da Piedale, ktoré sa dvíhajú do výšky 20 metrov.
Algarve. Foto: depositphotos.com
Aveiro
Portugalské Benátky, také je Aveiro. Mesto, ktoré si dodnes nesie pečať námorných časov je skvelým miestom ak ste priaznivci prechádzok medzi šarmantnými ulicami, a krásnymi kanálmi, na ktorých sú farebné lode. Religiózne umenie, budovy v štýle „Art Noveau“ v centre mesta, alebo aj pieskové pláže dotvárajú krásu Aveira, ako je napríklad pláž Nova s farebnými domami.
Aveiro. Foto: depositphotos.com
Obidos
Staroveké opevnené mesto Obidos leží v provincii Estremadura a patrí medzi najobdivovanejšie mestá krajiny. Už v 13. storočí, portugalská kráľovná Isabela ním bola nesmierne unesená, že jej manžel, kráľ Denis I. jej ho daroval. Táto tradícia darovania mesta kráľa svojej kráľovnej tu mala svoju tradíciu. A keď ho navštívite, určite pochopíte, prečo sa kráľovná do mesta tak zamilovala. Prechádzka historickou časťou, či stredovekým hradom Castelo de Obidos, alebo ulica plná obchodov a reštaurácií Rua Direita vo vás zanechá pokoj, obdiv a krásu.
Obidos. Foto: depositphotos.com
Sagres
Divoké pobrežné mesto, ktorá láka surfistov a hľadačov poznania portugalskej kultúry. Vyhľadávajú ho nielen digitálni nomádi, „hippies“, ale aj dobyvatelia pokoja a relaxu. Nádherné pieskové pláže Martinhal alebo Mareta a skalné útesy vyzerajú úchvatne. Vydajte sa za poznaním cípu Saint Vincent, ktorý je na juhozápade krajiny.
Évora
Historické mesto zaradené na zoznam UNESCO leží v regióne Alentejo. Biele domy, 2000 rokov starý chrám Templo Romano, akvadukt zo 16. storočia, ktorý má viac ako 8 km a krypta Capela da Ossos, kde sú uložené pozostatky viac ako 5000 evorských obyvateľov.
Évora. Foto: depositphotos.com
Coimbra
Kedysi hlavné mesto Portugalska, sa nachádza na brehu rieky Mondego a je domovom jednej z najstarších univerzít nielen Portugalska, ale Európy. Mesto je plné historických skvostov, ako je románska katedrála, baroková knižnica, zvonica z 18. storočia.
Nazare
Snáď najznámejšie rybárske mesto v strede krajiny, ktoré však nepreslávili architektonické pamiatky, či grandiózne monumenty ako v iných portugalských mestách, ale rybári, čo každý deň lovia ryby a ich ženy, ktoré opravujú siete alebo sušia ryby na pláži. Miestni rybári dodnes používajú k lovu farebné lode. Kedysi tieto lode ťahali z vody voly.
Braga
Najväčšou atrakciou mesta Braga je barokové schodisko s bazilikou Bom Jesus do Monte z roku 1725 a nádherné okrasné záhrady. Ku bazilike sa dá vyjsť po schodisku alebo aj lanovkou, ktorú poháňa hydraulika a je najstaršia na Pyrenejskom polostrove. V stredoveku bolo mesto aj so španielskym mestom Santiago de Compostela veľmi významné. Za bazilikou sa nachádzajú chodníky vedúce cez les, jazero, pri ktorom si môžete príjemne posedieť.
Braga. Foto: depositphotos.com
Hlavné mesto
Lisabon
Lisabonje jedno z najkrajších európskych miest ležiace na ústí rieky Tagus pri Atlantickom oceáne, ktoré bolo postavené na siedmych pahorkoch sa dnes pýši strmými, úzkymi uličkami s typickými električkami a výhľadmi doďaleka ponad farebné domy cez šarmantné ulice a honosné námestia. Srdce Lisabonu tvoria štvrte Alfama, Chiado, Barrio Alto, Belém, ktoré žiaria priateľskou a otvorenou atmosférou. Úzke dláždené uličky a staré domy v jednej z najstarších štvrtí, v Alfame sú posiate tradičnými umeleckými obchodíkmi a malými kaviarňami s fantastickou brazílskou kávou. Štvrť Bairro Alto je tým pravým portugalským dúškom s bohémskou noblesou.
Staré budovy v Lisabone. Foto: depositphotos.com
Panoramatický výhľad si vychutnáte z vyhliadky Miradouro da Senhora do Monte, ale učarí vám romantická panoráma Miradouro da Santa Lucia, ktorá vás celkom prenesie do stredovekých čias. V kaviarni Mantegaria ochutnajte lahodné lisabonské krémové koláčiky „pastel de nata“, tak ako to robia aj domáci. V časti Belém obdivujte Belémsku vežu ako dôkaz moreplavcov a kláštor Jeronimos, ktorý je architektonickým skvostom. Nádherne pôsobí aj socha Krista nad riekou a most pripomínajúci ten zo San Francisca. Ten najdlhší európsky je elegantný most Vasco de Gama.
Belémska veža v hlavnom meste Lisabon. Foto: archív CK Satur
Kedy vycestovať
Portugalsko má oceánsku klímu, na severe mierna a vlhká, na juhu suchšia a subtropická. Priemerná teplota vzduchu na juhu v lete cca 26 ℃, teplota vody cca 19-20 ℃. Na poznávanie krajiny je vhodná doba od jari do jesene. Ideálna doba na kúpania na juhu krajiny alebo na západnom pobreží je v letných mesiacoch.
Letisko a dĺžka letu
Hlavné letisko je Lisabon so spojmi do najdôležitejších krajín západnej a strednej Európy, do severnej Ameriky a Afriky. Pravidelné letecké spojenie je na trase Viedeň – Lisabon, s dĺžkou letu cca 3,40 h. Ďalšie letiská s medzinárodnou dopravou sú v Porto, Faro a na Madeire (Funchal a Porto Santo). Hustá sieť spojov vedie na Madeiru (čas letu 1,30 h) a na tri letiská na Azorských ostrovoch (do Santa Maria a Sao Miguel sa letí sa 2,10 h, na Terceiru 2,50 h). Hlavnou leteckou spoločnosťou je TAP.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Lisabone, Avenida da Liberdade 200, 5 Esq., 1250 - 147 Lisabon, Portugalsko
Portugalsko je súčasťou EÚ, takže postačuje Občiansky preukaz.
Colné predpisy
Cestujúci z krajín EÚ môžu dovážať a vyvážať tovar v akejkoľvek hodnote. V prípade alkoholu a cigariet je možné bez platenia DPH prevážať:
Tabakové výrobky:
Cigarety – 800 kusov
Cigary – 200 kusov
Úzke cigary (do 3 g/ks) – 400 kusov
Alkoholické nápoje:
Liehovinové nápoje – 10 litrov
Liehoviny s nižším obsahom alkoholu – 20 litrov
Pivo – 110 litrov
Víno – 90 litrov (z toho max. 60 litrov šumivých vín)
Doprava
Verejná doprava
Funguje spoľahlivo. Sieť železničnej aj autobusovej dopravy je pomerne hustá. Portugalské štátne dráhy (Caminhos de Ferro Portugueses) premávajú do všetkých miest. Medzi väčšími mestami premávajú vlaky v hodinovom cykle, presadanie zaberie len pár minút. Z Lisabonu premávajú pravidelne vlaky do turistických oblastí Cascais a Sintra. Pre turistov je výhodná karta tzv. Lisboa-Card na jeden, dva alebo tri dni s platnosťou pre všetky druhy MHD a mnohé lisabonské múzeá. Lisabonské metro je čisté a spoľahlivé. Taxislužba nie je predražená, bežný presun v rámci mesta stojí 5-10 Eur, pri cestách z letiska je však treba trvať na zapnutí taxametra.
Prvá pomoc
Spoločný dispečing polície, zdravotníckej a požiarnej služby = 112
Portugalský automobilový klub (ACP) - 24-hodinová služba pomoci cudzincom:
Lisabon a juh = 219 429 103
Porto a sever = 228 340 001
Informácie = 118
Sviatky
01. január
Nový rok
12. február
Štátny sviatok
marec/apríl
Veľkonočné sviatky rovnako ako na Slovensku
25. apríl
Štátny sviatok
01. máj
Sviatok práce
15. august
Štátny sviatok
08. december
Nepoškvrnené počatie Panny Márie
25. december
Vianoce
Tipy na výlety v Portugalsku
Top
Na všetkých návštevníkov Amarante určite zapôsobia dve impozantné prírodné črty, pohorie Serra do Marao, ktoré vystupuje nad mestom v rade majestátnej krajiny a rieka Tamega, ktorého cesta začína v Galícii a preteká srdcom Amarante. Most v Amarante zachováva spomienku na hrdinskú odolnosť miestneho obyvateľstva proti napoleonským vojakom, ktorí napadli Portugalsko na začiatku 19. storočia. Okrem histórie nadchnú určite niektorých turistov najmä koláče a sladkosti typické pre toto mesto.
Top
Podobá sa španielskej „paelle“. Pripravuje sa z ryže a morských plodov.
Top
Nasolená treska, ktorá sa pripravuje na stovky rôznych spôsobov. Výborne chutí napríklad zapečená so zemiakmi. „Bolinhos de bacalhau“ sú vypražené guľky z tresky, zemiakov a vajíčka.
Top
Mys Cabo da Roca je najzápadnejším pevninským výbežkom Portugalska a kontinetálnej Európy. Súradnice mysu, 38°47′ s. š., 9°30′ z. d., sú vytesané na pamätníku na útese, ktorý sa vypína približne 140 metrov nad hladinou Atlantického oceánu. Na myse je maják, obľúbená turistická atrakcia.
Top
Niekoľko kilometrov severozápadne od Sagres sa nachádza historický Cabo de São Vicente (Mys svätého Vincenta), skalnatý, vetrom ošľahaný mys na mieste, ktoré sa považuje za najjuhozápadnejší bod pevninskej Európy. Až do konca 14. storočia mnohí verili, že toto miesto je koniec sveta. Ostroh dostal svoje meno podľa svätého Vicenta (Vincenta) zo Zaragozy, o ktorom sa hovorilo, že bol mučený tak, že mu do rán vtierali soľ a potom okolo roku 304 n. l. upálili zaživa. Jeho pozostatky boli údajne vynesené na breh a bola postavená svätyňa, ktorú strážili havrany. V 12. storočí boli tieto relikvie (sprevádzané havranmi) prevezené do Lisabonu a Vicente je jedným z lisabonských patrónov. Verí sa, že posledný z havranov v okolí lisabonskej katedrály zomrel v roku 1978. Dodnes tu možno vidieť ruiny kláštora poškodeného zemetrasením v roku 1755. Väčšina z nich bola v 16. storočí začlenená do františkánskeho kláštora, ktorý sa stal súčasťou toho, čo je teraz majákom. Tento ikonický funkčný maják sa týči nad útesmi a možno ho vidieť zo vzdialenosti 60 míľ na mori, vďaka čomu je jedným z najvýznamnejších v Portugalsku. K majáku je pripojené malé múzeum a obchod so suvenírmi.
Top
Najznámejšia polievka zo zemiakov, cibule a kapusty, kde sa pridáva klobása „chorizo“. Podáva sa s kukuričným a pšeničným chlebom „broa“.